Kullandığımız
Materyaller

14k
Altın

En az reaktif metal olduğu için oksitlenmeyen veya renginin solmayacağı değerli bir metaldir. 14k alaşım, ürünlere güzel ve incelikli bir renk verir. Daha az çizilir ve 18k kadar kolay bükülmez veya yıpranmaz.

Gümüş

Parlak, beyaz renkte olan değerli bir maden olan gümüş; doğada ender olarak bulunur. Altına göre daha sert, bakıra göre ise daha yumuşak bir yapıya sahiptir. Bütün metaller göz önüne alındığında gümüşün en beyaz metal olduğunu görürüz. Bu nedenle de eşsiz bir yansıtıcı yüzeye sahiptir. Özellikleri arasında yumuşak bir yapıya sahip olması bulunan gümüş elementi, genellikle bakır ile karıştırılarak kullanılır ve yine yumuşak yapısı sayesinde kuyumculuk sektöründe oldukça yaygın bir kullanımı bulunur. 

Mücevher sektörüne baktığımızda iki gümüş türü ön plana çıkar: som gümüş ve saf gümüş. Belirli ölçülerde diğer metallerle karıştırılan som gümüşün en az %92,5 gümüş içermesi beklenir. Geri kalan %7,5’inde ise çinko, bakır, platin ve bor gibi metaller bulunur. Bu gümüş türü sektörde 925 ayar gümüş olarak adlandırılır. Saf gümüş türü ise sektörde daha az kullanılır. Bu türün özelliği; %99,9 saf gümüş içermesidir. 

İnciler

İnci; kadınların her dönem vazgeçilmez aksesuarlarından biridir. Bu saf zarafetin yüzde 90 ‘ dan fazlası ‘’kalsiyum karbonat ‘’ adı verilen bir maddeden oluşmaktadır. İncinin varoluş hikayesi de oldukça ilginçtir. İnci; deniz ve okyanus da yaşayan yumuşakçaların içlerinde oluşmaktadır. Bu yumuşakçalar; istiridye ve midyedir. Bu deniz canlıları ılıman ve sıcak iklimi sever. İnci, bu deniz canlılarının içerisinde doğal bir süreçten geçerek kendiliğinden oluşur. Fakat bu oluşumu bulmak oldukça zordur. Bu zorlukta inciyi değerli bir takı haline getirmiştir. Deniz yumuşakçalarının içlerinde oluşan doğal incilerin dışında, yapay yolla oluşan inci türü de vardır. yapay yol izlenerek üretilen inci türüne ; ‘’ kültür incisi (Tatlı Su İncisi) ‘’ adı verilir. Kültür (Tatlı Su) incileri natürel incilerle aynı özellikleri paylaşmakta olup tek fark istiridye veya midye içerisinde doğal ortamlarında zamanla ve insan yardımıyla oluşur. 

Renk, ebat, şekil ve parlaklık incinin kıymetini belirleyen esas faktörlerdir. Bir incinin kıymetini doğal pırıltılarının yanı sıra kendine özgü özellikleri ile ölçülür. İnci genellikle beyaz, fildişi, pembe ya da açık gül renginde, mavimsi hatta siyah olmaktadır. Bunların içinde beyaz ve pembemsi renklerde olanlar en çok arananlardır. Siyah inciler ise çok az bulunduğundan ayrı bir değer taşımaktadır.

Doğal Taşlar

Doğal taş; kesilebilen, cilalanabilen, bu nedenle de birçok formda kullanabilen mineral, taş veya organik madde olarak açıklanır. Doğal taşlar, mücevherlerde ve dekoratif amaçlı süs eşyalarında sıklıkla kullanılır. Doğal taşların tercih edilmesinin en büyük nedenlerinden biri; dayanıklılığı ve güzelliği yüksek olmasına rağmen yarı değerli olduğu için maddi olarak da uygun olmasıdır. Ayrıca doğal taşlar; alternatif tıpta sıklıkla kullanılır ve iyileştirici bir etkiye sahip olduklarına inanılır.

Altın Kaplama

Altın kaplama; takıları dış etkilerden korumaya yardımcı olur ve takının kararmasını engeller. Küpe, bileklik, yüzük, kolye, zincir gibi erkek ve kadın takılarında kullanılan altın kaplamalar; 8, 14 ve 22 ayarlar için yapılmaktadır.

 

Altın, gümüş gibi altın kaplama takılar da zaman içerisinde kararabilir ve parlaklığını kaybedebilir. Takıların ilk zamanındaki parlaklığını kazandırmanın birçok yolu vardır. Bunlardan biri deterjanlı sudur. Öncelikle bir kabın içerisine su koyup kaynatılır. Su kaynamaya başladığında içine bulaşık deterjanı döküp karıştırılır. Ardından takılar bu karışımın içerisine bırakılır. Biraz beklettikten sonra ovalayarak durulanır.

Zirkon

Takı tasarımında doğallık arayanların tercihlerinden biri; zirkon taşıdır. Tasarımlara hem şıklık hem doğallık katan bu taş, dünyanın birçok yerinden çıkartılır. Kolye, küpe, bileklik, yüzük gibi birçok kadın ve erkek takılarında sıklıkla tercih edilen zirkon taşı; oldukça parlak yapıya sahiptir. Sıklıkla altın ve gümüş takılarda kullanılır. Bir taşın zirkon taşı olup olmadığını anlamak kolay değildir. Zirkon taşı benzerliği nedeniyle özellikle pırlanta ve elmas ile sıklıkla karıştırılır. 

İlgili
Ürünler